kaader filmist

kaader filmist

Saturday, August 10, 2013

Kon-Tiki

Film: Kon-Tiki (2012)
Vaatamise põhjus: selle filmi vaatamiseks pole vaja põhjust, seda tuleb lihtsalt vaatama minna.
Hinne: A
Filmi lühikokkuvõte: Parima võõrkeelse filmi Oscarile kandideerinud Norra seiklusfilmi KON-TIKI aluseks on kuulsa maadeuurija Thor Heyerdahli legendaarne Kon-Tiki ekspeditsioon, mille eesmärk oli tõestada, et Polüneesia võisid asustada Lõuna-Ameerika indiaanlased. Norra kalleim filmiproduktsioon ja kodumaa kinoedetabeli konkurentsitu valitseja!
1947. aastal jälgis kogu maailm põnevusega hulljulge norraka ettevõtmist, kes võttis koos väikse kaaskonnaga ette eepilise reisi üle Vaikse ookeani, tehes seda muistsete indiaanlaste eeskujul ehitatud õblukesel balsapuust parvel.
Kui ülikoolist välja heidetud ja teadlaste poolt seetõttu vaid asjaarmastajaks peetud Heyerdahl oma teooriaga lagedale tuli, suhtuti sellesse teaduslikes ringkondades skeptiliselt ning sestap otsustas sihikindel norrakas oma hüpoteesi paikapidavust isiklikult tõestada. Kuueliikmeline meeskond asus teele Peruu rannikult ning 101 päeva hiljem randus nende parv Polüneesias, olles läbinud enam kui 8000 km.
Hiiglaslikud vaalad, näljaste haiparvede rünnakud ja armutud tormid olid logiraamatusse juba ette sisse kirjutatud. Meeskond pidi kõvasti pingutama, et looduse stiihiate meelevallas ellu jääda. Riskantne ettevõtmine muutis nii maailma kui ka vapraid mehi, kes selles osalesid.
1950. aastal valmis Heyerdahlil ekspeditsioonist dokumentaalfilm, mida tunnustati Oscari auhinnaga. Tema reisimälestused kujunesid aga ülemaailmseks bestselleriks, mida on tõlgitud ligikaudu 70 keelde (sh. eesti k. ilmunud 1957 ja 2004). Kuid see oli alles algus! Thor Heyerdahl pühendas kogu oma elu rahvasterändamise uurimisele ja otsis tõestust kontaktidele muistsete kultuuride vahel – nii seilas ta näiteks papüüruslaeval Ra II üle Atlandi ookeani ja pilliroolaeval Eufrati ja Tigrise jõgikonnast India ookeanile.
Travel, Drama, „Documental“

Mis siis selle filmi kohta öelda – FANTASTILINE.
Ma olen seda raamatut lugenud, ma tean et ma olen, see oli küll ammu, kuid filmi vaadates tuli kõik nii elavalt taas meelde.

Seda võrreldakse Pii eluga. Noh jah, mingil määral küll, kuid samas ka mitte, kuid ikkagi nii ilus ja nii võimas.

See oleks ju päris sürr, kui see film ka järgmisel aastal võõrkeelse filmi Oskari saaks, siis oleks Kon-tikil kaks Oskarit :).

Tegelikult oli mul üks põhjus veel, miks ma tahtsin seda filmi näha ja see põhjus oli Gustaf Skarsgard :) ja siia panen ma pildi temast ühel teisel laeval, ületamas ühte teist veelahet. Äkki jõuab see sari ka kunagi meie telekanalitesse, kuid igatahes on uus Viikingite hooaeg algamas peagi.

No comments:

Post a Comment