kaader filmist

kaader filmist

Monday, August 13, 2018

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society


Film: The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2018) 
Hinne: A
Sisukokkuvõte: Julie Ashtoni ja Gurnsey Kirjandusliku ja Kartulikoore koogi seltsi vaheline suhtlus algab kui üks liige saadab talle tänukirja raamatu eest, mis oli kunagi olnud Julie oma, ning ühtlasi palub tal otsida ka talle teine sama autori raamat. Julie saab kirju ka teiste seltsi liikmete käest, milles nad jagavad oma kogemusi sõjast ja natsi okupatsioonist. Kui Juliel tekib idee kirjutada sellest raamatut, läheb ta külastama saart ja seltsi liikmeid, saades niiviisi uusi sõpru ja võttes samme mis muudavad kogu ta edasise elu. See on lugu armastusest, sõprusest ning sõprade kaotuse valust. 
Drama, History, Romance, 

Gurnsey Kirjandusliku ja Kartulikoore koogi seltsi film on tehtud samanimelise raamatu järgi, mis hiljuti ilmus ka eestikeelsena (Pegasus, RR, A).

See on üks hea film, mis ei riku ära raamatu mõtet, et suru raamatu loosse midagi sinna mitte sobilikku ja ei tee lihtsast armastuse loost patriootliku draamat. 

Lugu on siis kirjanikust, Julie Ashtonist, kes on läbi sõja olnud ajalehe korrespondent ja ka kirjutanud lihtsaid lookesi, mis on lugejate seas väga populaarsed. Nüüd kui sõda on läbi ei taha ta enam kirjutada sama tegelaskuju lugusid edasi, ta tahab uut sisu oma uuele raamatule, mida tema kirjastaja temalt ootab, kuid tal ei ole ideed, mida kirjutada. Siis pakutakse talle, et ta võiks London Timesi jaoks kirjutada artikli lugejatest. Esialgu tundub see idee absurdne, kuid elatist on ju vaja teenida. Siis saab ta kirja, Gurnsey nimeliselt saarekeselt, kuhu mingi ime läbi on jõudnud raamat, mis kunagi kuulus talle ja raamatu uus omanik, saatis talle kirja (kuna Julie nimi ja aadress oli raamatusse kirjutatud) palvega, et äkki leiaks Julie talle sama autori teisi raamatuid, ta loomulikult maksab uue raamatu hinna ja saatmiskulud kinni. 

Julie leiab soovitud raamatu, saadab selle härra Dawsey Adamsile ja ühtlasi palub mehel ka vastata tema kolmele küsimusele. Ja nii tekibki nende vahel kirjavahetus, milles nad vahetavad mõtteid nii raamatutest, kui räägivad ka möödunud sõjast.

Mida pikemalt Julie ja Dawsey kirjutavad, seda enam mõistab Julie, et just selle saare lugejate seltsist ta kirjutada soovibki. Kuid tema elu ei koosnenud ju vaid raamatuesitlustel käimisest, kirjastajaga rääkimisest, ning Dawseyga kirjavahetusest. Juliel oli ka kallim, ameerika sõdur Mark Reynolds, kes palub Julie endale naiseks, enne kui Julie Gurnseyle sõidab. 

Saarel kohtub ta kõigi seltsi liikmetega ja ka teiste saarekese elanikega, ning kuuleb veelgi rohkem lugusid okupatsioonist ja neid kõiki siduvast Elizabeth McKennast. Mida kauem on Julie saarel, mida lähedasemaks ta seltsi liikmetega ta saab, mõistab ta, et ta ei taha neist kirjutada ainult artiklit, ta tahab nende loost kirjutada raamatut, kuid seltsi liikmed ei luba tal seda teha, sest see on nende lugu ja nad ei taha, et maailm sellest teaks, eriti kui nad on saanud infot ühe oma kaua kadunud liikme kohta.

Kuidas lugu lõppeb (ma ei mõtle romantilist poolt :), seda võite isegi aimata) seda peate ise vaatama, kui ma kõik ette ära räägiks, poleks ju enam huvitav.
Aga jah, kuigi lugu pole sõna sõnalt, stseen stseenilt, kiri kirjalt ekraanile pandud, on siiski väga hästi ära tabatud raamatu meeleolu ja tähtsaimad kohad on vaatajateni toodud. Hea film!






 



 

No comments:

Post a Comment